888 Με την ψυχή στο στόμα η ΤΣΣΚΑ | Kontasas
Ροή Ειδήσεων
Αρχική / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Με την ψυχή στο στόμα η ΤΣΣΚΑ

Με την ψυχή στο στόμα η ΤΣΣΚΑ

Η Κίμκι αιφνιδίασε την ΤΣΣΚΑ μετά το τζάμπολ και με πολυφωνία στην επίθεση προσπέρασε με +11, 12-23 λίγο μετά την ολοκλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Ο Ιγκορ Βιάλτσεφ είχε μπει «καυτός» και με 8 διαδοχικούς δικούς του πόντους (με 2 τρίποντα), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε σταθερά την πρωτοπορεία, 23-31. Από την ΤΣΣΚΑ, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μετρούσε 8 πόντους, ενώ ο Νάντο ντε Κολό έφτασε τους 7 προσωπικούς, με 2/2 βολές μειώνοντας σε 25-31. Ο Τζέιμς Άντερσον, όμως με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ της 1ης περιόδου, 25-34.

Με τρίποντο του Ντε Κολό ξεκίνησε η 2η περίοδος, 28-34, αλλά ο Γάλλος διεθνής γκαρντ τραυματίστηκε στο δικέφαλο του αριστερού ποδιού και αποχώρησε έχοντας αγωνιστεί μόλις 9 λεπτά. Στην 3η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε μειώνοντας στο καλάθι, 54-56, ενώ ο Αντόνοφ ισοφάρισε σε 64-64. Αν και ο Σβεντ μετρούσε 4 φάουλ, οι Ρόμπινσον και Άντερσον ανέλαβαν το σκοράρισμα για την Κίμκι που έκλεισε στο +3, 72-75 την 3η περίοδο.

Το σερί 11-0 της ΤΣΣΚΑ στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου είχε ως αποτέλεσμα το 83-75, αλλά η Κίμκι «ροκάνισε» τη διαφορά και ο Αλεξέι Σβεντ μείωσε στους 3, 93-90, 1:30 πριν το τέλος. Απέμεναν 40΄΄ για το τέλος, ο Βιάλτσεφ πάτησε γραμμή και ο Οθέλο Χάντερ σκόραρε για το 95-90. Πλέον, η πλάστιγγα είχε γύρει υπέρ της ομάδας του Ιτούδη που έκανε το 1-0 στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): ΝτεΚολό 10 (2), Ρουντ, Φριτζόν 1, Βέστερμαν 9 (1), Αντόνοφ 10(1), Ροντρίγκεθ 22 (5), Βορόντσεβιτς, Κλάιμπερν 14, Χίγκινς 10, Κουρμπάνοφ 4, Χάντερ 18

ΚΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 12, Σβεντ 22 (4), Βιάλτσεφ 21 (5), Μάρκοβιτς 6 (2), Μόνια, Γκιλ 14, Τοντόροβιτς 2, Άντερσον 13 (3), Τζένκινς, Τόμας 5