Ροή Ειδήσεων
Αρχική / ΑΘΛΗΤΙΚΑ / Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 0-3: Ιστορική καταλανική τριάρα στο Clasico! (photos+videos)

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρα των «μερένγχες» για την διεκδίκηση του φετινού τίτλου στην Ισπανία, μια και με το «τρίποντο» στην πρωτεύουσα, αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους από την «Βασίλισσα», που πάντως έχει ένα ματς λιγότερο.

Παράλληλα, οι Καταλανοί είναι στο +9 από την δεύτερη θέση όπου είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης και περιμένει την αναμέτρηση της Βαλένθια με την Βιγιαρεάλ για να μάθει αν οι «νυχτερίδες» θα μειώσουν την απόσταση στους 8 βαθμούς. Οι «μπλαουγκράνα» συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους, παραμένοντας αήττητοι με 14 νίκες και μόλις 3 ισοπαλίες, ενώ η νίκη 3-0 το μεσημέρι του Σαββάτου (23/12) γράφτηκε στην ιστορία, μια και αποτέλεσε το τρίτο συνεχόμενο «διπλό» της Μπάρτσα στο «σπίτι» της Ρεάλ.

Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Ζινεντίν Ζιντάν παραμένει σε κρίση και δεν αποκλείεται να δρομολογηθούν εξελίξεις, ακόμα και με τον Γάλλο τεχνικό. Οι «μερένγχες» έμειναν πλέον στο -14, μ’ ένα ματς λιγότερο, όμως, για μία ακόμα φορά, έδειξαν πως δεν μπορούν να διαχειριστούν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Μπήκαν με φόρα οι Μαδριλένοι

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Σέρχιο Ράμος έκανε την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έχοντας στα χέρια του το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, το οποίο σήκωσε στον ουρανό του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» πανηγυρίζοντας έναν ακόμα τίτλο μέσα στο 2017.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έφτασαν με το… καλησπέρα κοντά στο γκολ, όταν ο Ρονάλντο σκόραρε με κεφαλιά στο 2ο λεπτό, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Ρεάλ είχε αναλάβει την πρωτοβουλία της αναμέτρησης, όμως, οι χώροι προς την εστία του Τερ Στέγκεν ήταν καλά κλειστοί.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις και στο 30’ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Παουλίνιο. Ο Μέσι έκανε υπέροχη μπαλιά στον συμπαίκτη του, που μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ, αλλά ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο επόμενο λεπτό, με… δράστες τους Ρονάλντο και Τερ Στέγκεν. Ο Πορτογάλος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, ο Γερμανός με τα πόδια κατάφερε να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς την εστία του, ενώ στο 39’ ο Κέιλορ Νάβας σταμάτησε και πάλι την απειλή του Παουλίνιο, αυτή την φορά με κεφαλιά. Όμως, η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήταν για την Ρεάλ, όταν στο 42’ ο Μπενζεμά πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Τερ Στέγκεν.