ΑθλητικάΕνημέρωση

Ολυμπιακός-Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1: Γλίτωσε τα χειρότερα στο τέλος

Ολυμπιακός-Σλόβαν Μπρατισλάβας. Μία ακόμα προβληματική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στους Σλοβάκους, στο ντεμπούτο του Κάρλος Κορμπεράν στον πάγκο. Οι Πειραιώτες έδειξαν να μένουν από δυνάμεις στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από τους φιλοξενούμενους.

Το «συγκρότημα» του Λιμανιού είδε τους Σλοβάκους να προηγούνται από ένα ολέθριο λάθος του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 63’ με τον Γκριν να το μετουσιώνει σε γκολ, αλλά μπόρεσε να μείνει «όρθιο» χάρις στην εκτελεστική δεινότητα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος στη μοναδική φορά που κατάφερε να κάνει σωστά επαφή μέσα στην περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Πλέον, ο Ολυμπιακός καλείται να πάρει την εκτός έδρας νίκη στη ρεβάνς της Σλοβακίας, σε μία εβδομάδα, αφού κάθε ισοπαλία οδηγεί σε παράταση. Βέβαια, το σημαντικό για τους Πρωταθλητές Ελλάδας είναι πως χρειάζεται να αλλάξουν πολλά για να μπορέσουν να προκριθούν, μια και η Σλόβαν έδειξε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και σε καμία περίπτωση μία αμελητέα αντίπαλο.