ΑθλητικάΕνημέρωση

Basket League: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Τη δεύτερη νίκη του στην σειρά των τελικών της Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας σχετικά εύκολα 75-52 του Παναθηναϊκού, που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επίθεση, κυρίως λόγω της ασφυκτικής πίεσης στην άμυνα των «ερυθρόλευκων». Πάντως, στους γηπεδούχους επετράπη το σκληρό παιχνίδι, ειδικά μετά την πρώτη περίοδο και το προβάδισμα που είχαν οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ, έκαναν ένα σερί 7-0, αλλά στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, κυρίως με τον Πάρις Λι, που έδωσε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με «πράσινο» προβάδισμα 19-18.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν σε μεγάλο βαθμό στην άμυνα και μπόρεσαν μ’ ένα δικό τους σερί 7-0 να πάρουν προβάδισμα 26-19 και το αύξησαν στο +12 (33-21) στο 16ο λεπτό.

Παρά την προσπάθεια του Χρήστου Σερέλη να «ξυπνήσει» τους παίκτες του, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντίπαλού του και έφτασε στο +15 (36-21) στο 17’ με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 18-2. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, με τους Γκριγκόνις και Λι φτάνοντας σε μονοψήφια διαφορά (36-28).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Θεονάς, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λούντζης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 14 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 4 (6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Αγραβάνης 4, Γκριγκόνις 13 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Π. Καλαϊτζάκης 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Γουίλιαμς (0/3 σουτ), Γ. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Πονίτκα 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/12 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 11/25 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Πηγή: onsports.gr