ΑθλητικάΕνημέρωση

Euroleague: Το μπλακ – άουτ έφερε ήττα του Παναθηναϊκού από τη Βίρτους στη Μπολόνια

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 55-57 στο 33′, αλλά με λάθος διαχείριση από τον Ράντονιτς και έναν τραγικό Μπέικον, έμεινε για 5′ και 30” χωρίς πόντο και ηττήθηκε από τη Βίρτους, στην επιστροφή του στην Μπολόνια μετά από 21 χρόνια στη Euroleague

Όπως αναφέρει το Onsports, o Παναθηναϊκός για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ. Μετά το αρχικό 3-5 οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν απελπιστικά άστοχοι (5/15 σουτ), ενώ ταυτόχρονα δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στον Σενγκέλια. Ο Γεωργιανός με 7 πόντους και 4 ασίστ στα πρώτα 9 λεπτά έφερε την ομάδα του στο +9 (18-9), για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο 18-11 με καλάθι του Λι.

Το ίδιο άσχημα ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπάκο να σημειώνει 5 σερί πόντους και με 7-0 η Βίρτους βρέθηκε στο 25-11, για να σκοράρει ο Λι μετά από δύο άγονα λεπτά. Διάστημα, βέβαια, που η τριάδα των διαιτητών, υπό το βλέμμα του Στόουκς, σφύριζε ακόμα και τις επαφές που δεν υπήρχαν υπέρ των Ιταλών, αφήνοντας ελεύθερα το ξύλο σε Μπέικον και Γκριγκόνις στην άλλη πλευρά.