ΑθλητικάΕνημέρωση

Euroleague: «Καταιγίδα» ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -15 στο ημίχρονο κόντρα στη Ζαλγκίρις, αλλά με άμυνα και μια μοναδική παράσταση του Πάρις Λι (ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), έκανε επική ανατροπή και διέλυσε τους Λιθουανούς.

Σύμφωνα με το Onsports, ένα ακόμα παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό του Ράντονιτς ξεκίνησε με τον κλασικό τρόπο: Να κυνηγά το σκορ και να αφήνει τον αντίπαλο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Ένα πρώτο σερί 0-10 της Ζαλγκίρις, της έδωσε προβάδισμα με 4-14. Ακολούθησε σερί 9-0 από τους «πράσινους», αλλά οι Λιθουανοί κράτησαν μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (19-24).

Το δεύτερο δεκάλεπτο, μετά τις οδηγίες στον πάγκο, ξεκίνησε με 0-4 σερί και τον Ράντονιτς να παίρνει… τάιμ άουτ μετά από 44 δευτερόλεπτα στην περίοδο! Δεν άλλαξε κάτι, ακολούθησε κι άλλο καλάθι για το νέο +10 (19-29). Ο Παναθηναϊκός ευστόχησε μόλις σε ένα σουτ εντός παιδιάς μέχρι το 17′, ενώ ταυτόχρονα η απροθυμία στην άμυνα και κυρίως στη διεκδίκηση των ριμπάουντ ήταν εξοργιστική. Η Ζαλγκίρις πήρε 11 επιθετικά, κυριάρχησε στον αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο στο +15 (27-42).