ΑθλητικάΕνημέρωση

Αντβέρπ – ΑΕΚ 1-0: Aνοιχτοί λογαριασμοί για την πρόκριση στη Νέα Φιλαδέλφεια

Η ΑΕΚ δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο Μποζουίλ, καθώς ηττήθηκε 1-0 και θα ψάξει στη Νέα Φιλαδέλφεια την ανατροπή – πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Η Άντβερπ πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 16ο λεπτό. Οι Βέλγοι άλλαξαν όμορφα την μπάλα και ο Φερμίρεν με ωραία κάθετη βρήκε τον Γιάνσεν μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπατάιγ στο 50ο λεπτό για σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες στον αστράγαλο του Γκατσίνοβιτς.

Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη, 30 Αυγούστου στην OPAP Arena στις 22:00.

Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Αλμέιδα

Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε με αλλαγές την ΑΕΚ στο Μποσουίλ. Ο Σιντιμπέ επανήλθε στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Ρότα, ενώ βασικός ξεκίνησε και ο Γκατσίνοβιτς στα αριστερά της επίθεσης. Ο Πινέδα ήρθε στον άξονα με τον Γιόνσον να μένει στον πάγκο.

Επίσης βασικός ξεκίνησε και ο Γιώργος Αθανασιάδης, καθώς ο Στάνκοβιτς αποχώρησε με ενοχλήσεις από το ματς με τη Ντίναμο Ζάγκρεμπ και μέχρι και την τελευταία στιγμή ταλαιπωρούνταν.

Η Αντβέρπ βρήκε το γκολ, η ΑΕΚ τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος

Η Αντβέρπ ως γηπεδούχος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πάλεψε για να πάρει τα ηνία του ματς, με την ΑΕΚ να ισορροπεί γρήγορα το παιχνίδι. Ωστόσο η Αντβέρπ στην πρώτη της καθαρή φάση βρήκε το γκολ με το ωραίο πλασέ του Γιάνσεν μέσα από την περιοχή στο 16ο λεπτό.

Η Ένωση απείλησε στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία έπειτα από γλυκιά σέντρα του Άμραμπατ, με τον Μπουτέζ να μπλοκάρει την μπάλα. Οι ίδιοι πρωταγωνιστές απείλησαν και στο 24ο λεπτό, ωστόσο αυτή η κεφαλιά του φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο κατέληξε άουτ.

Ο Λιβάι απείλησε με ωραία ενέργεια και στο 29ο λεπτό. Έπειτα από βαθιά μπαλιά / απομάκρυνση του Σιμάνσκι ο 25χρονος ρόλαρε ωραία το κορμί του και μπήκε στην περιοχή, όμως ο Αλντερβάιρελντ με σωτήρια επέμβαση του έβαλε το στοπ και παραχώρησε κόρνερ.

Η ΑΕΚ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 36ο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία τραυματίστηκε πιάνοντας τον μηρό του και στη θέση του πέρασε ο Πόνσε που έκανε ντεμπούτο στη δεύτερη θητεία του με τα κιτρινόμαυρα.

Τελευταία καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν στο 45ο λεπτό. Ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα προς το πέναλτι. Ο Γκατσίνοβιτς άφησε με ωραία προσποίηση στον Πινέδα, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο Φερμίρεν έκανε την προβολή και παραχώρησε κόρνερ.

Οι Βέλγοι άντεξαν και με δέκα παίκτες

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 48ο λεπτό. Ο Πινέδα έστρωσε στον Χατζισαφί στη γωνία της περιοχής και αυτός έκανε το σουτ από τη γωνία της περιοχής με τον Μπουτέζ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 50ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα με την αποβολή του Μπατάιγ. Ο Φαν Μπόμελ πέρασε και τρίτο στόπερ και η Άντβερπ περίμενε στο δικό της μισό για να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα στο σκορ. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Αντβέρπ και δημιουργούσε με δυσκολία επικίνδυνες καταστάσεις.

Οι Βέλγοι το πέτυχαν ως ένα βαθμό, καθώς πολλές από τις προσπάθειες της ΑΕΚ σταματούσαν πάνω στα κορμιά αμυνόμενων της Αντβέρπ. Η σημαντικότερη στιγμή της ήταν το ωραίο σουτ του Μάνταλου λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο Μπουτέζ απομάκρυνε με σωτήρια επέμβαση στη γωνιά του.

Η Ένωση πάλεψε μέχρι και το φινάλε, πιέζοντας τα καρέ του Μπουτέζ, όμως οι Βέλγοι άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το 1-0 μέχρι το φινάλε.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λατ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Μπατάιγ, Μπαλίκουισα, Εκέλενκαμπ, Κεϊτά, Φερμίρεν, Οντρέικα, Γιάνσεν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντε, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Γκαρσία.