ΑθλητικάΕνημέρωση

ΠΑΟΚ – Κηφισιά 2-1: Δύσκολη νίκη και τώρα… Χαρτς

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε εύκολη δουλειά κόντρα στην Κηφισιά, ωστόσο έκανε τη δουλειά στο τέλος, επικρατώντας 2-1 στην Τούμπα, με την οποία ντούμπλαρε τις νίκες στη Stoiximan Super League. Ταυτόχρονα πηγαίνει με καλή φορά στη ρεβάνς με τη Χαρτς για την πρόκριση στους ομίλους του Conference League

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος με τον Τζίμα. Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μουργκ εκτέλεσε με τη μια. Ο Κρίστινσον τον σταμάτησε, όμως ο 17χρονος φορ πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

Το ιστορικό πρώτο γκολ της Κηφισιάς σημείωσε ο Γιάννης Μασούρας στο 75′. Ο Λούμορ έκανε μια ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Κοτάρσκι έκανε άσχημη έξοδο και έχασε τελείως τη φάση με τον Μασούρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

Η λύση για τον Δικέφαλο ήρθε με… αυτογκόλ τρία λεπτά μετά. Ο Κωνσταντέλιας με υπέροχο τακουνάκι βρήκε τον Μπάμπα μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή από τα αριστερά και ο Τσάπαν στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έκανε “τσαφ’ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κρίστινσον. Οι φιλονούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ πάνω στον Τεττέι στην αρχή της φάσης.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 24ο λεπτό. Ο Βαφέας ανέτρεψε τον Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή και ο Τσέτσιλας έδειξε την εσχάτη των ποινών, αφού είδε τη φάση. Ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Κρίστινσον με υπέροχη επέμβαση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ λύγισε την Κηφισιά στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του ματς από την αρχή του αγώνα, ενώ η Κηφισιά περίμενε στο δικό της μισό και οχυρώθηκε μπροστά στα καρέ του Κρίστινσον.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Οζέγκοβιτς στο δεύτερο λεπτό, όμως το σουτ του δεν είχε τύχη. Σταδιακά ο ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα στα πόδια του και επέβαλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι. Η πρώτη καλή του στιγμή ήταν στο 14′, όταν ο Μπάμπα έκανε τη γλυκιά σέντρα και ο Τζίμας με κοντινή προβολή και παρέμβαση του Τσάπαν, ο Κρίστινσον απομάκρυνε.

Στο 22′ ήταν η φάση στην οποία ο ΠΑΟΚ κέρδισε το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαφέα στον Ζίβκοβιτς, όμως ο Κρίστινσον κράτησε όρθια την Κηφισιά.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε τελευταία φορά στο 29ο λεπτό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τάισον από τη γωνία της περιοχής, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Από ένα γκολ στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ με τον ρυθμό του αγώνα να είναι ο ίδιος, όμως την Κηφισιά να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να γίνεται περισσότερο απειλητική.

Η Κηφισιά ισοφάρισε στο 75ο λεπτό με τον Γιάννη Μασούρα να πετυχαίνει το ιστορικό πρώτο γκολ της ομάδας των Βορείων Προαστίων στα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ωστόσο ο Δικέφαλος κατάφερε να φέρει το ματς σε ισορροπία τρία λεπτά μετά με το αυτογκόλ του Τσάπαν.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Οζντόεφ, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Τζίμας.

Κηφισιά: Κρίστινσον, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος, Ίλιεφ, Τετέι, Μασούρας, Οζέγκοβιτς.