ΑθλητικάΕνημέρωση

Κύπελλο Ελλάδας: Ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά με ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να το πιστεύει, ο ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρα ψυχωμένος και με αυτοπεποίθηση στα ύψη και έτσι η ρεβάνς του 2-0 της Τούμπας, ήταν γεμάτη σασπένς, είχε ευκαιρίες, όμως, το τελικό 1-1 έστειλε τον «δικέφαλο» στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για να αντιμετωπίσει τη Λαμία. Ο Τσέριν έδωσε προβάδισμα νωρίς στο «τριφύλλι», με τον Ολιβέιρα να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 78′.

Σύμφωνα με το Onsports, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο βασικό του σχήμα, «φρεσκάροντας» την ομάδα του κι αφήνοντας εκτός παίκτες που δεν «τράβηξαν» στα προηγούμενα ματς. Απ’ την άλλη ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν είχε λόγο για πολλές διαφοροποιήσεις, έτσι απλά επανέφερε στο βασικό σχήμα τον Ντάντας αντί του Σβαμπ.

Το ματς άρχισε με αρκετό πάθος, γι’ αυτό και υπήρξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά εντάσεις ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, αλλά και δυνατά μαρκαρίσματα. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ νωρίς-νωρίς. Στο 5ο λεπτό, ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα, αλλά ούτε ο Σπόραρ ούτε ο Παλάσιος, ούτε ο Τσόκαϊ κατάφεραν να τελειώσουν καλά τη φάση!