ΑθλητικάΕνημέρωση

Μουντιάλ 2022: Με «τανγκό» στους «16», πέρασε και ο «Λέβα»

Η Αργεντινή φύλαγε για το τρίτο ματς των ομίλων την καλύτερή της παράσταση.

Ο Μέσι και η παρέα του για ένα ημίχρονο είχαν απέναντί τους μόνο τον Σέζνι, ο οποίος έπιασε και πέναλτι του Αργεντινού σούπερ σταρ. Οι Λατίνοι εξαφάνισαν την Πολωνία, αλλά ο Σέζνι δεν ήταν δυνατόν να παίζει μόνος του στην Αργεντινή για 90 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή ήταν ακόμα καλύτερη, αλλά και πιο αποτελεσματική και πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 και την πρωτιά, με γκολ των ΜακΆλιστερ, Άλβαρεζ. Η Πολωνία, η οποία παραδόθηκε στις ορέξεις του Μέσι και της παρέας του, γλίτωσε γιατί δεν δέχθηκε τρίτο γκολ στις πολλές φάσεις των αντιπάλων, αλλά και γιατί δεν βρήκε τρίτο γκολ το Μεξικό κόντρα στη Σαουδική Αραβία, η οποία μείωσε στο φινάλε.