ΑθλητικάΕνημέρωση

Μουντιάλ 2022 – Ουαλία-Ιράν 0-2: Καθυστερημένη «λύτρωση» για τους Πέρσες

Την πρώτη του νίκη στο Μουντιάλ 2022 πανηγύρισε το Ιράν, το οποίο επιβλήθηκε 2-0 της Ουαλίας, χάρις σε δύο γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας στα πρώτα 80 λεπτά, όμως, η αποβολή του Χένεσι στο 86’ για επικίνδυνο χτύπημα στον Ταρεμί άλλαξε τις ισορροπίες και οι Πέρσες κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ άνοιξε το σκορ στο 98’ με μακρινό σουτ του Τσεσμί, ο οποίος είχε περάσει πριν από μερικά λεπτά ως αλλαγή στον αγώνα και στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, τη στιγμή που οι Ουαλοί αναζητούσαν την ισοφάριση, ο Ρεζαεϊάν σε υποδειγματική αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Έτσι, το Ιράν πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο και ανέβηκε στους 3 βαθμούς, τη στιγμή που οι Βρετανοί έμειναν στον 1 βαθμό και πλέον έχουν μπροστά τους έναν «τελικό» με την Αγγλία, η οποία αργότερα αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ.