ΑθλητικάΕνημέρωση

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρεάλ Μαδρίτης 87-86: Νίκη στο τελευταίο παιχνίδι για φέτος στην Ευρωλίγκα

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μετά από καιρό στο… ύψος του στο τελευταίο ευρωπαϊκό ματς της χρονιάς στο ΟΑΚΑ και αποχαιρέτησε με νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης τον κόσμο του και δείχνοντας πως με ανάλογες εμφανίσεις μπορεί να χτυπήσει τον τελευταίο του στόχο, το Πρωτάθλημα Ελλάδας.

Στο τελευταίο του παιχνίδι φέτος στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός ήθελε να αφήσει μια καλή εικόνα και να αποφύγει νέο αρνητικό ρεκόρ εντός έδρας συγκομιδής, ισοφαρίζοντας τις μόλις 8 νίκες πέρυσι στο σπίτι του. Και με την εξαιρετική εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει, όπως και τελικά έκανε, αποχαιρετώντας τον κόσμο του με σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ (87-86).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ μπροστά σε περίπου 4.000 οπαδούς του με το μαχαίρι στα δόντια σε άμυνα και επίθεση. Ο Γιώργος Παπαγιάννης όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον Βάλτερ Ταβάρες για πρώτη φορά στην καριέρα του, αλλά ήταν εμφανώς ανώτερός του σε άμυνα και επίθεση και τον τάπωσε «στα μούτρα» μια φορά. Ο Έλληνας σέντερ ήταν συγκλονιστικός με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου ειχε 15 σημαντικούς πόντους και 4 ριμπάουντ. Καθοριστικοί οι Νεμάνια Νέντοβιτς (13π., 6ασ.) και Τζέρεμι Έβανς (13 πόντους), ενώ ο κακός Μέικον για τρία δεκάλεπτα ήταν καθοριστικός στο κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας όλους τους πόντους του (9), ενώ είχε και σπουδαίες ασίστ.