ΑθλητικάΕνημέρωση

Πλησιάζει την Ευρώπη ο Παναθηναϊκός και το 47ο ο Ολυμπιακός, 5η η ΑΕΚ – Η βαθμολογία

Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του επί του Άρη απέκτησε προβάδισμα για την έξοδο στην Ευρώπη. Μία νίκη, ουσιαστικά, μακριά από το 47ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός μετά τον δραματικό αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στην πέμπτη θέση η ΑΕΚ μετά την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε ανεπιτυχή σερί αποτελέσματα καθώς λύγισε με 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τρομερό κεραυνό του Ρόνι Λόπες στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Να θυμίσουμε ότι την ερχόμενη Τετάρτη θα γίνει το εξ αναβολής ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός.

Οι Πειραιώτες, βέβαια, εδώ και πολύ καιρό θεωρούνται πρωταθλητές κι απλά περιμένουν και την μαθηματική επιβεβαίωση. Είναι στο +13 από τον ΠΑΟΚ κι αν νικήσουν στην Τούμπα, θα πανηγυρίσουν το 47ο. Διαφορετικά θα πάρει παράταση η στέψη.