Αθλητικά

Ίντερ – Γιουβέντους 4-4: Το ματς της χρονιάς στην Ιταλία έληξε χωρίς νικητή

Ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με οκτώ γκολ και δύο ανατροπές ανάμεσα στην Ίντερ και τη Γιουβέντους, ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (4-4).

Το ματς της χρονιάς διεξήχθη στο Μιλάνο, το οποίο είχε τα πάντα, αλλά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Ίντερ προηγήθηκε νωρίς (βλ. 15’), στη συνέχεια έκανε ανατροπή στην… ανατροπή και προηγήθηκε με 4-2. Τον τελευταίο λόγο, όμως, τον είπε ο Γιλντίζ, ο οποίος με δύο υπέροχα γκολ στο τελευταίο 20λεπτο έδωσε τον βαθμό στη Γιουβέντους.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Serie A που σημειώνονται πέντε τέρματα σε ένα ημίχρονο αγώνα της Ίντερ με τη Γιουβέντους. Επίσης, είναι η τρίτη φορά που μπαίνουν τουλάχιστον οκτώ τέρματα σε Derby d’ Italia, μετά τις 10 Ιουνίου 1961 (9-1 για την Γιουβέντους) και τις 17 Ιανουαρίου 1932 (6-2 για την Γιουβέντους).

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ (63′ Μπίσεκ), Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Ζιελίνσκι (63′ Φρατέζι), Μπαρέλα, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (77′ Νταρμιάν), Μαρτίνες, Τουράμ (87′ Ταρεμί).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Ντι Γκρεγκόριο, Καμπιάζο, Καλούλου, Ντανίλο (77′ Γκάτι), Καμπάλ, Λοκατέλι, ΜακΚένι (83′ Τουράμ), Γουεά (62′ Γιλντίζ), Φατζόλι (62′ Σαβόνα), Κονσεϊσάο, Βλάχοβιτς (77′ Εμπανγκουλά).