Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός βάθρου ο Χρήστου για 2 εκατοστά δευτερολέπτου στον τελικό των 100μ ύπτιο

Το όνειρό του έζησε ο Απόστολος Χρήστου, που πριν από λίγα λεπτά συμμετείχε στον τελικό των 100 μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και κατετάγη 4ο με επίδοση 52.41.

Σημειώνεται πως ο 27χρονος πρωταθλητής του Ολυμπιακού προκρίθηκε από τα ημιτελικά με τον 6ο καλύτερο χρόνο σε δύο πολύ γρήγορες σειρές με επίδοση 52.77.

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης έχασε το μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, που πήρε την τρίτη θέση, έκανε 52.39. Νικητής ήταν ο Ιταλός Τόμας Τσέκον με 52.00 και δεύτερος ο Κινέζος Τζιαγού Σου με 52.32.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που Έλληνας κολυμβητής προκρίνεται σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων (εκτός των διοργανώσεων που έγιναν στην Αθήνα), μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ, που ήταν πέμπτος στα 50μ. ελεύθερο στο Τόκιο.

Ο Χρήστου πέτυχε τον βασικό στόχο της χρονιάς που δεν ήταν άλλος από τη διεκδίκηση ενός μεταλλίου σε Ολυμπιακούς Αγώνες.