ΑθλητικάΕνημέρωση

Αγγλία: Πρωταθλήτρια για τέταρτη σερί χρονιά η Μάντσεστερ Σίτι – Νίκησε 3-1 τη Γουέστ Χαμ

Πρωταθλήτρια Αγγλίας για 4η συνεχόμενη σεζόν στέφθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά στα χρονικά του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Ο Φιλ Φόντεν άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με απίθανο σουτ, για να έρθει ο ίδιος παίκτης και να «γράψει» το 2-0 στο 18’.

Η Γουέστ Χαμ μείωσε στο 42 με τον Κούντους με ένα τρομερό ανάποδο ψαλίδι και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν πτοήθηκε και σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Ρόδρι στο 60’ και κάπως έτσι, ο Πεπ Γκουαρδιόλα και η ομάδα του «έγραψαν» ιστορία.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης οι οπαδοί της Μάντσεστερ Σίτι μπούκαραν στον αγωνιστικό χώρο του «Etihad».

Τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άρσεναλ – Έβερτον 2-1

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 3-1

Μπρέντφορντ – Νιούκαστλ 2-4

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουν. 0-2

Μπέρνλι – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-2

Τσέλσι – Μπόρνμουθ 2-1

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 5-0

Λίβερπουλ – Γουλβς 2-0