ΑθλητικάΕνημέρωση

Παναθηναϊκός AKTOR – Βαλένθια 90-73: Πράσινο σόου στο ΟΑΚΑ και νέα νίκη στην Ευρωλίγκα

Tην καλύτερή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα μέχρι σήμερα πραγματοποίησε ο το βράδυ της Πέμπτης (23/11) ο Παναθηναϊκός AKTOR και με ένα τρομερό Κώστα Σλούκα «πάτησε» τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, φτάνοντας έτσι στην τέταρτη σερί νίκη του με σκορ 90-73.

Η «βροχή» που ξέσπασε στο πρώτο ημίχρονο από τα 6,75μ., απλοποίησε το έργο του Παναθηναϊκού, που σε κάθε αγώνα επιβεβαιώνει την αγωνιστική άνοδό του και το «δέσιμο» που εξελίσσεται μεταξύ των παικτών.

Οι «πράσινοι» συνέτριψαν με 90-73 τη Βαλένθια στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 10η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας την έκτη νίκη τους και δίνοντας συνέχεια στο σερί που «χτίζουν» (4-0, με τις 3 νίκες στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων).

Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 5-5 και να απογοητεύονται σε τέταρτη διαδοχική ευρωπαϊκή αναμέτρηση.

Με 10/20 τρίποντα στο ημίχρονο και τη φροντ λάιν να αναλαμβάνει δράση στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα ήσυχο βράδυ, απέναντι στους Ισπανούς, οι οποίοι από το 23΄ (60-38) έδειξαν να έχουν αποδεχθεί τη… μοίρα τους, ακόμη κι αν το «τριφύλλι» έδωσε.,. πατήματα -προσωρινής και άνευ κινδύνου- αμφισβήτησης στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73