ΑθλητικάΕνημέρωση

Europa League: ΑΕΚ – Μπράιτον 0-1 και Φράιμπουργκ – Ολυμπιακός 5-0

Η Μαρσέιγ και η Μπράιτον προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η πρωταθλήτρια Ελλάδας θα πρέπει να πάρει αποτέλεσμα από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ στην τελευταία αγωνιστική (14/12) για να συνεχίσει στο Conference League.

Η Μπράιτον ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε την προσπάθεια του Έβαν Φέργκιουσον μέσα από την περιοχή. Σταδιακά, όμως, η ΑΕΚ άρχισε να ανακτά τα ηνία του παιχνιδιού και να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως χάρη σε έναν εκπληκτικό Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός ήταν ασταμάτητος και μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Φερμπρούγκεν. Απείλησε με μακρινά σουτ, με κεφαλιά στο 31΄, ενώ στο 44΄ «άγγιξε» το γκολ όταν σούταρε, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ντανκ και «τράνταξε» το κάθετο δοκάρι της Μπράιτον.

Πολύ καλή η Ένωση προς το τέλος του ημιχρόνου, ανάγκασε την ομάδα της Premier League να ζήσει… εφιαλτικές στιγμές, αλλά κράτησε το «μηδέν». Βέβαια, πρέπει να επισημάνουμε ότι ο Ντε Τσέρμπι έκανε και πάλι εκτεταμένο rotation χρησιμοποιώντας αρκετούς νεαρούς, τον γκολκίπερ Φερμπρούγκεν (2002), τον δεξιό μπακ Χίνσελγουντ (2005), τον Αντιγκρά (2002), ενώ φυσικά θέση στην ενδεκάδα είχε και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο 19χρονος (2004) Φέργκιουσον και ο Βραζιλιάνος Ζοάο Πέδρο (2001).

Όμως η Ένωση πλήρωσε την «κατάρα» που την καταδιώκει σε όλη τη φάση των ομίλων. Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο του β΄ ημιχρόνου, ο Σιμάνσκι παραχώρησε ένα «φτηνό» πέναλτι ανατρέποντας τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1 στο 55΄. Τρία γκολ έχει σημειώσει η Μπράιτον εναντίον της ΑΕΚ, όλα με πέναλτι, όλα από τον ίδιο παίκτη!

Σα να μην έφτανε αυτό, ακολούθησε μια δεύτερη απερισκεψία, που έφερε την πρωταθλήτρια σε πολύ δύσκολη θέση. Στο 66΄ ο Γκατσίνοβιτς πήγε καθυστερημένα σε προβολή πάνω στον Ιγκόρ με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα. Ήταν η δεύτερη και έτσι άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Όλες αυτές οι εξελίξεις είχαν ως αποτέλεσμα να μεταμορφωθεί η Μπράιτον, που πήρε «τα πάνω της», κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Επί 50 λεπτά οι παίκτες της βρίσκονταν σε δύσκολη θέση, όμως μέσα σε ελάχιστο διάστημα είχαν προβάδισμα στο σκορ και παίκτη παραπάνω.

Στο 73΄ ο Στάνκοβιτς πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Φέργκιουσον, ενώ στο 74΄ ο Πινέδα από ασίστ του Αραούχο σούταρε λίγο άουτ, στην μεγαλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο. Οι παίκτες του Αλμέιδα έδωσαν τα πάντα για να πετύχουν αυτό που -μετά το 66΄- θα ισοδυναμούσε με θαύμα. Γι΄αυτό και κέρδισαν το ολόθερμο και παρατεταμένο χειροκρότημα του κόσμου τους, παρά την ήττα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Χατζισαφί, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (83΄ Πιζάρο), Άμραμπατ (72΄ Ελίασον), Μάνταλος (72΄ Αραούχο), Τσούμπερ (72΄ Πόνσε).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Φερμπρούγκεν, Χίνσελγουντ, Ντανκ, Ιγκόρ, Φέλτμαν, Γκρος, Γκίλμουρ (87΄ Μπαλεμπά), Αντινγκρά, Ζοάο Πέδρο (77΄ Μίλνερ), Μιτόμα (69΄ Νταούντ), Φέργκιουσον (87΄ Ντάφους).

Εφιάλτης για τον Ολυμπιακό στη Γερμανία

Χθες, στη συνέντευξη Τύπου πριν το παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είχε υποστηρίξει ότι ο Ολυμπιακός είναι πια μια ομάδα ώριμη και έτοιμη, συγκριτικά με τον πρώτο αγώνα εναντίον των Γερμανών.

Πριν περάσουν 24 ώρες η πραγματικότητα τον διέψευσε οικτρά: οι «ερυθρόλευκοι» συντρίβησαν στη Βάδη-Βυρτεμβέργη από το γερμανικό συγκρότημα με 5-0 στο «Europa-Rak Stadion» για την 5η αγωνιστική του Europa League (1ος όμιλος).

Στην πόλη που ο Νίκος Καζαντζάκης άφησε την τελευταία πνοή του, στις παρυφές του Μέλανα Δρυμού, ο Ολυμπιακός απόθεσε την όποια φιλοδοξία του να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση του ομίλου του.

Η πειραϊκή ομάδα έγινε έρμαιο στις διαθέσεις των παικτών του Κρίστιαν Στράιχ, που έμπαιναν στην περιοχή του Πασχαλάκη όποτε και όπως ήθελαν εκθέτοντας την ενδεκάδα των φιλοξενούμενων και τις επιλογές του προπονητή τους και υποχρεώνοντάς τους σε μια από τις βαρύτερες ευρωπαϊκές ήττες τους.

Ειδικά το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ελληνικής ομάδας, Ρέτσος και Ντόη, μάλλον θα κάνουν πολύ καιρό για να ξεπεράσουν την τραυματική εμπειρία που βίωσαν απέναντι στον (αποδεδειγμένα πολύ καλό) Μίχαελ Γκρέγκοριτς, ο οποίος έστησε «πάρτι» στην περιοχή του Πασχαλάκη θυμίζοντας… Χάρι Κέιν.

Ο 29χρονος Αυστριακός σέντερ φορ έστησε «πάρτι» στην περιοχή του Ολυμπιακού φτάνοντας στο χατ-τρικ σε κάτι παραπάνω από μισή ώρα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 3΄, διπλασίασε στο 8΄ κι έγραψε το 3-0 στο 36΄. Το μαρτύριο του πρώτου ημιχρόνου είχε όμως και συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, που δέχθηκαν γκολ και από τον δεξιό μπακ της Φράιμπουργκ, Κιλιάν Σιλντιλιά, στο 42΄.

Τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο (ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της) η πειραϊκή ομάδα είχε να δεχθεί εδώ και 20 χρόνια, από τον αγώνα της 10ης Δεκεμβρίου 2003 στο Τορίνο απέναντι στη Γιουβέντους. Όλα αυτά με την κατοχή της μπάλας 51%-49% για τους Γερμανούς και τις τελικές 9-5, μόνο που από τις πέντε τελικές στο στόχο η Φράιμπουργκ πέτυχε 4 γκολ!

Ο Μαρτίνεθ προσπάθησε να διορθώσει ό,τι μπορούσε, έβαλε τον Ιμπόρα αντί του Αλεξανδρόπουλου στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ενώ στο 50΄ ο Ποντένσε τραυματίστηκε και αποχώρησε. Ο Ελ Κααμπί είχε τη μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 68΄ αλλά καθυστέρησε μπροστά στην εστία και τη σπατάλησε.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο αλλά δεν έβρισκαν πια τους… αεροδιαδρόμους του πρώτου μέρους, ενώ δεν είχαν και λόγο να συνεχίσουν στην ίδια ένταση καθώς το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί. Ακόμα κι έτσι πάντως δεν είπαν όχι σε ένα «δώρο» των αντιπάλων τους και συγκεκριμένα του Έσε, που στην προσπάθειά του να διώξει έστρωσε την μπάλα στον Ντόαν για το τελικό 5-0, στο 77ο λεπτό.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Ατουμπόλου, Σιλντιλιά, Γκίντερ, Λίνχαρτ (66΄ Γκούντε), Ντόαν, Εγκεστάιν, Χέλερ (66΄ Αντάμου), Μακένγκο, Χέφλερ (68΄ Σάλαϊ), Γκρίφο (78΄ Βάισαουπτ), Γκρέγκοριτς (66΄ Ρολ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84΄ Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (83΄ Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46΄ Ιμπόρα), Ποντένσε (50΄ Μασούρας), Ελ Κααμπί (84΄ Ελ Αραμπί), Φορτούνης.