ΑθλητικάΕνημέρωση

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3: Πρωταθλήτριες Volley League οι «πράσινες» μέσα στο Ρέντη

Μετά από ένα θρίλερ 141 λεπτών, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ανατροπή στη σειρά των τελικών, καθώς έχανε με 2-0 νίκες και επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη, κατέκτησε για τρίτη σερί χρονιά τον τίτλο.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με συνεχόμενες ανατροπές, αλλά μετά το 2-1 οι πράσινες με κορυφαίες τις Καρκάσες, Άτκινσον μπόρεσαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ κι εκεί να επικρατήσουν εύκολα, επαναλαμβάνοντας την ανατροπή που είχαν κάνει και την περίοδο 2007-2008 (και πάλι έχαναν με 2-0 νίκες από τον Ολυμπιακό, αλλά πήραν τρία ματς στη σειρά).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα καθώς το 3-3 έγινε 3-8 με τον Ολυμπιακό να δείχνει μπλοκαρισμένος στην επίθεση. Η διαφορά ήταν σταθερά από 3 έως 5 πόντους μέχρι το 12-17. Εκεί οι ερυθρόλευκες για πρώτη φορά άρχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟ και με επιμέρους σκορ 7-3 ισοφάρισαν 20-20. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και πάλι με 20-22 (άουτ Νίζετιχ) και έφτασαν σε διπλό σετ μπολ (22-24), αλλά Καράρο και άουτ της Καρκάσες έφεραν νέα ισοπαλία. Η Κουβανή όμως τελείωσε μια πολύ δύσκολη επίθεση και αμέσως μετά μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το τελικό 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μ’ ένα γρήγορο 5-1, αλλά μετά το τάιμ άουτ οι πράσινες μάζεψαν τη διαφορά (5-4), ισοφάρισαν στο 9-9 και λίγο αργότερα μετέτρεψαν το 12-10 σε 12-14. Οι φιοξενούμενες διατήρησαν αυτό το +2 μέχρι το 17-19 όταν ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και η Λαμπρούση (είχε μπει στο 15-17) με τα σερβίς της επέτρεψε στην ομάδα της να προηγηθεί με 21-19. Ο ΠΑΟ είχε την ευκαιρία να επιστρέψει, όμως στο 22-21 η Καρκάσες έστειλε την επίθεση στο φιλέ για να ακολουθήσει μπλοκ της Φαριόλ και νέο άουτ της Καρκάσες για το 25-21.

Ο ΠΑΟ με την Σάμανταν στο σερβίς προηγήθηκε με 1-5 στις αρχές του γ’ σετ, αλλά έχασε πολλά σερβίς κι ο Ολυμπιακός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 11-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο μέχρι το 17-17, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός με το επιθετικό ξέσπασμα της Κούμπουρα έτρεξε επιμέρους σκορ 6-3 για το 23-20 για να κλείσει το σετ στο 25-21 και να πάρει το προβάδισμα με 2-1.

Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια καθώς το αμφίρροπο 8-7 του δ’ σετ έγινε 10-16 για τον Παναθηναϊκό που κατάφερε πάλι να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και λειτουργώντας καλύτερα στο μπλοκ άμυνα διατήρησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος φτάνοντας στο 17-25 και στέλνοντας τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό καθώς η Γιαμίλα Νίζετιχ αντί για το τάραφλεξ βρέθηκε πίσω από τον πάγκο έχοντας από πάνω της όλο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού (με πρόβλημα στο πέλμα) και την Κωνσταντίνα Βλαχάκη στη θέση της. Η Ελληνίδα ακραία ήταν αυτή που μείωσε σε 3-4, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός ήταν τόσο κοντά. Ο ΠΑΟ απάντησε με σερί 0-3 για το 3-7, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 6-8 και 7-9, με την Άτκινσον με 2/2 επιθέσεις να κάνει το 7-11 και τον επίλογο στη φετινή Volley League να βάζει η Σάμανταν για το τελικό 9-15.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 09-15) σε 141′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (8/27 επ., 65% υπ. – 35% αριστες), Καράρο 3 (3/4 επ.), Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα 23 (22/63 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (16/51 επ., 33% υπ. – 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. – 67% άριστες), Σαμπάτη (λ), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 2 (2/7 επ., 40% υπ. – 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 άσσος), Τάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 29 (25/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 22% άριστες), Άτκινσον 20 (18/49 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (11/31 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σάμανταν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. – 29% άριστες), Μεταξά, Φουμάκη.