ΑθλητικάΕνημέρωση

EURO 2024: Με το «δεξί» η Ελβετία που νίκησε 3-1 την Ουγγαρία

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τον 1ο όμιλο του EURO 2024 η Ελβετία, που επικράτησε με 3-1 της Ουγγαρίας σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο «RheinEnergieStadion» της Κολωνίας.

Ο αρχηγός της Ελβετίας, Γκρανίτ Τζάκα, ψηφίστηκε MVP. Ο άσος της Λεβερκούζεν με εξαιρετική απόδοση στη μεσαία γραμμή, τόσο στην κατοχή όσο και στο κομμάτι της ανάπτυξης, βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να ξεκινήσει με νίκη τη φετινή διοργάνωση.

Η Ελβετία πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 12΄, όταν μετά από πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά του Άμπισχερ, ο Ντουά βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα των Ούγγρων και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ελβετούς.

Η “La Nati” ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων, καθώς στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, ο Άμπισχερ με σουτ εκτός περιοχής «έγραψε» το 2-0 για την Ελβετία.

Η Ουγγαρία ανέβασε απόδοση στην επανάληψη και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 64΄, όταν ο αμαρκάριστος Βάργκα έστειλε άουτ την κεφαλιά από τη σέντρα του Κέρκες.

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά, από σέντρα του Σόμποζλαϊ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ για το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Εμπολό αξιοποίησε το λάθος στην άμυνα των Ούγγρων και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Σαλάι, Μπόλα – Βίντμερ, Φρόιλερ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Γουλάτσι, Λανγκ (46΄ Μπόλα), Α. Ζαλάι, Φιόλα, Ορμπάν, Νάγκι (67΄ Κλεϊνχέισλερ), Ζομποζλάι, Κέρκεζ (79΄ Άνταμ), Σέφερ, Βάργκα, Σαλάι (79΄ Ντάρνταϊ).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (68΄ Στεργίου), Ακάντζι, Φρόιλερ (86΄ Σιέρο), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (74΄ Εμπολό), Ντουά (68΄ Αμντουνί), Εντόι (86΄ Ρίντερ), Άμπισχερ, Σερ.