ΑθλητικάΕνημέρωση

EURO 2024: Tεράστια νίκη της Τουρκίας με 3-1 επί της Γεωργίας

Δύο καταπληκτικά γκολ με… άπιαστους κεραυνούς απ’ τους Μιουλντούρ (25’) και Γκιουλέρ (65’) κι άλλο ένα του Ακτούρκογλου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Τουρκία τη μεγάλη νίκη επί της Γεωργίας με 3-1 στο Signal Iduna Park του Ντόρτμουντ, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του EURO 2024 κι έδωσαν… αέρα πρόκρισης απ’ το πρώτο κιόλας ματς στην ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα.

Ο Μικαουτάτζε ισοφάρισε προσωρινά για τους Γεωργιανούς στο 32’, που δεν μπόρεσαν ωστόσο να βρουν δεύτερη «απάντηση» μετά το υπέροχο γκολ του άσου της Ρεάλ Μαδρίτης κι έμειναν με… άδεια χέρια στο πρώτο παιχνίδι τους σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Γεωργία είχε δοκάρι με τον Κβαρατσκέλια, ενώ αμέσως μετά ο Ακαϊντιν έδιωξε πριν περάσει η μπάλα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ακτούρκογλου πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 3-1, καθώς ο Μαμαρντασβίλι είχε φύγει απ’ το τέρμα του για να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης.

Η Τουρκία, παίρνοντας ενέργεια απ’ τους χιλιάδες φίλους της που κατέκλυσαν το Signal Iduna Park κάτω από καταρρακτώδη βροχή, πήρε απ’ την αρχή τα ηνία του αγώνα και στο 6ο λεπτό είχε την πρώτη τελική της, όταν από κόρνερ του Τσαλχάνογλου, ο Αϊχάν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 10’ από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και σουτ του Αϊχάν απ’ το όριο της περιοχής, η μπάλα αποκρούστηκε απ’ το δεξί δοκάρι του Μαμαρντασβίλι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το πλασέ του Μεκβαμπισβίλι κόντραρε, άλλαξε πορεία, αλλά ο Γκιουνόκ απέκρουσε σε κόρνερ.

Η αγωνιστική ανωτερότητα της Τουρκίας επιβραβεύτηκε με ένα καταπληκτικό γκολ του Μερτ Μιουλντούρ στο 25ο λεπτό. Σε σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Γεωργίας απομάκρυνε ασταθώς κι ο δεξιός μπακ των Τούρκων με φοβερό σουτ στην κίνηση πριν η μπάλα σκάσει κάτω, την έστειλε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Μαμαρντασβίλι που εκτινάχθηκε, αλλά δεν είχε καμία… τύχη για να αποκρούσει.

Δύο λεπτά (27’) μετά σε νέα αντεπίθεση των Τούρκων, ο Γιλντίζ με προβολή βρήκε δίχτυα, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε απ’ το VAR διότι υπήρχε επαφή του Καντιόγλου με την μπάλα που έβγαλε τον σκόρερ οφσάιντ.

Η Γεωργία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μετά το ημίωρο και στην πρώτη πολύ καλά οργανωμένη επίθεσή τους έφεραν το ματς στα ίσα. Στο 32’ ο Κοχορασβίλι «έκοψε» την μπάλα στην καρδιά της τουρκικής άμυνας, όπου ο Μικαουτάτζε πλάσαρε χωρίς δεύτερη σκέψη και ισοφάρισε σε 1-1 στο πρώτο γκολ της Γεωργίας στα τελικά μεγάλης διοργάνωσης. Σε μία φάση που έχει ακέραιη ευθύνη ο Γκιουνόκ, καθώς δέχθηκε το γκολ στην κλειστή γωνία του.

Οι Γεωργιανοί μάλιστα «ακούμπησαν» την ανατροπή στο 36’, όταν πάτησαν ξανά στην τουρκική περιοχή με τον Μικαουτάτζε να κάνει γυριστό ελάχιστα δίπλα απ’ το δοκάρι του Γκιουνόκ.

Η Γεωργία μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο πολύ πιο απελευθερωμένη και είχε την πρώτη καλή στιγμή της στο 51’ όταν από χορευτική κίνηση και σέντρα του Κβαρατσκέλια απ’ τα αριστερά ο Μικαουτάτζε γύρισε και πλάσαρε, αλλά η άμυνα των Τούρκων έδιωξε με υπερένταση την μπάλα μακριά.

Στο 57’ ο Μαμαρντασβίλι έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά στο απευθείας φάουλ του Τσαλχάνογλου, όμως στο 65’ δεν είχε «απάντηση» στην απίστευτη εκτέλεση του Αρντά Γκιουλέρ. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης με ένα καταπληκτικό αριστερό σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα (ξανά) στο «παραθυράκι» του γκολκίπερ της Γεωργίας, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα.

Η Γεωργία προσπάθησε ξανά να φέρει το ματς στα ίσα, όμως η τρομερή ατομική ενέργεια του Κοχορασβίλι στο 70’ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκιουνόκ, ο οποίος ακολούθησε μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 87’ ο Μαμαρντασβίλι έδειξε ξανά τα αντανακλαστικά του στην καρφωτή κεφαλιά του Γιαζιτσί, ενώ στο 90’+3’ ο Κοχορασβίλι πλάσαρε λίγο άουτ στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρώτη νίκη τους στο εφετινό EURO 2024.

Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή)

Κίτρινες: Μπαρντακτσί, Τσαλχάνογλου – Κβιρκβέλια

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΤΟΥΡΚΙΑ (Βιτσέντζο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μιουλντούρ (85’ Τσελίκ), Ακαϊντίν, Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Κουκτσού, Τσαλχάνογλου (90’+1’ Οζκάν), Γιλντίζ (85’ Ακτούρκογλου), Γκιουλέρ (79’ Γιαζιτσί), Αϊχάν (79’ Ντεμιρέλ), Γιλμάζ

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια (85’ Ζιβζιβάτζε), Κοχορασβίλι, Κβαρατσχέλια, Κακβετάτζε (74’ Νταβιτασβίλι), Μεκβαμπισβίλι (89’ Αντουνασβίλι), Τσιταϊσβίλι (74’ Λοχοσβίλι), Μικαουτάτζε