ΑθλητικάΕνημέρωση

Champions League: «Πεντάσφαιρη» Μπαρτσελόνα με «100άρη» Λεβαντόφσκι – Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Ισοπεδωτική ήταν η Μπαρτσελόνα (5-0) την Αντβέρπ στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να «πιάνει» τους Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο σε ρεκόρ σκοραρίσματος. Με «οδηγό» τον Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε την Ντόρτμουντ, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με ανατροπή του Ερυθρού Αστέρα.

Ουσιαστικά, ο Πολωνός στράικερ της Μπάρτσα, με το γκολ που σημείωσε στο 19ο λεπτό έφτασε τα 100 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (92 στο Champions League, 8 στο Europa League) και είναι ο τρίτος στην ιστορία που φτάνει σε τριψήφιο αριθμό τερμάτων, μετά τους Μέσι και Ρονάλντο.

Στο Παρίσι, η Παρί νίκησε 2-0 την Ντόρτμουντ, με τον Εμπαπέ να λύνει τον γόρδιο δεσμό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 49ο λεπτό. Οι πρωταθλητές Γαλλίας πήραν έτσι με το «καλημέρα» προβάδισμα για την πρώτη θέση σε έναν άκρως απαιτητικό όμιλο, όπου βρίσκονται η Μίλαν κι η Νιουκάστλ. Οι δύο τελευταίες είχαν έρθει νωρίτερα ισόπαλες δίχως τέρματα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League και το πρόγραμμα της Τετάρτης (20/9: