ΑθλητικάΕνημέρωση

Champions League: Μπάγερν – Ρεάλ 2-2 και ελαφρύ… προβάδισμα τελικού για τη «Βασίλισσα»

Η πρώτη τιτανομαχία για τα ημιτελικά του Champions League μεταξύ της Μπάγερν και της Ρεάλ δεν έβγαλε νικήτρια, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2 στην «Αλιάντς Αρένα». Θεωρητικά, η Βασίλισσα εξασφάλισε ένα μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς την επόμενη Τετάρτη, σε οκτώ βράδια, στη Μαδρίτη.

Η Μπάγερν Μονάχου κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιτελικού του Champions League με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ανέτρεψε το (πρώτο) γκολ του Βινίσιους (24′), μέσα σε πέντε λεπτά, όμως η κλάση των Μαδριλένων και η επιμονή τους, έφερε στο φινάλε το κερδισμένο πέναλτι με το οποίο οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 και θα λύσουν μια και καλή τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς της 8ης Μαΐου στο «Santiago Bernabeu».

Στην κατάμεστη από 75.024 θεατές «Allianz Arena», η οποία προσέφερε στις εξέδρες της ένα καταπληκτικό κορεό πριν απ’ τη σέντρα απ’ τους οπαδούς της Μπάγερν, εις μνήμην του σπουδαίου Φραντς Μπενκενμπάουερ, οι Βαυαροί μπήκαν ορμητικά στο παιχνίδι και λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 39ο δευτερόλεπτο, όμως ο Λούνιν σταμάτησε τον Λιρόι Σανέ.

Το πρώτο 20λεπτο της Μπάγερν ήταν εξαιρετικό, αλλά «άσφαιρο» και η Ρεάλ στην πρώτη μεγάλη έμπνευση των αστεριών της πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Στο 24′ η καταπληκτική κάθετη πάσα του Τόνι Κρόος, έκοψε στα… δύο την άμυνα της Μπάγερν κι ο Βινίσιους Τζούνιορ με ένα τομερό σπριντ κι ένα εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-0 για τους «μερένχες».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν πολύ ψηλά τη Ρεάλ και η τακτική τους είχε αποτέλεσμα. Στο 53′ ο Σανέ πήρε την μπάλα από πλάγια δεξιά μετά την πάσα του Λάιμερ και με ένα καταπληκτικό σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 56′ ο Μουσιάλα ανατράπηκε καθαρά απ’ τον Λούκας Βάθκεθ κι ο Χάρι Κέιν δεν αστόχησε απ’ την άσπρη βούλα στο 57′ δίνοντας προβάδισμα στην Μπάγερν.

Η Ρεάλ όμως δεν το έβαλε κάτω. Μία εξαιρετική συνεργασία του Βινίσιους με τον Ροντρίγο, έφερε σε θέση βολής τον δεύτερο, όμως πριν εκτελέσει προ του Νόιερ, ανατράπηκε απ’ τον Κιμ. Ο Βινίσιους πήρε πάνω του την εκτέλεση του πέναλτι, ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στο 84ο λεπτό κι όλα πλέον θα κριθούν σε 8 μέρες στη Μαδρίτη.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Κιμ, Ντάιερ, Μαζραουί, Λάιμερ, Γκορέτσκα (46′ Γκερέιρο), Μουσιάλα, Μίλερ (80′ Γκνάμπρι), Σανέ (87′ Ντέιβις), Κέιν

ΡΕΑΛ: Λουνίν, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Νάτσο (65′ Καμαβινγκά), Μεντί, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Κρόος (76′ Ντίαθ), Μπέλιγχαμ (76′ Μόντριτς), Ροντρίγκο (87′ Χοσέλου), Βινίσιους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Champions League 2023/24 έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2
(53΄ Σανέ, 57΄ πέν. Κέιν – 24΄, 84΄ πέν. Βινίσιους Τζούνιορ)

Ντόρτμουντ-Παρί Σεν Ζερμέν 01/05 (22:00)