ΑθλητικάΕνημέρωση

Champions League: Η Μπάγερν υπέταξε τη Γιουνάιτεντ – Αποτελέσματα και highlights

Ο Χάρι Κέιν σημείωσε το πρώτο ευρωπαϊκό τέρμα του ως παίκτης της Μπάγερν Μονάχου, η οποία νίκησε 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ντέρμπι της βραδιάς – Εντυπωσιακή η Άρσεναλ «πάτησε» 4-0 την PSV Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Ο Άγγλος επιθετικός συνδύασε με γκολ το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του με τον Βαυαρούς, «πληγώνοντας» την ομάδα της πατρίδας του.

Ο Κέιν ήταν αυτός που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1, μόλις τρία λεπτά μετά το πρώτο τέρμα της Γιουνάιτεντ. Ήταν ουσιαστικά η πρώτη από τις δύο «απαντήσεις» που έδωσαν οι γηπεδούχοι στους αντιπάλους τους. Η δεύτερη ήταν μετά το 3-2, όταν σκόραραν και πάλι λίγα λεπτά αργότερα, ενώ όταν ο Κασεμίρο μείωσε ξανά, δεν υπήρχε άλλος χρόνος για τους «κόκκινους διαβόλους»

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο, αλλά το τραγικό λάθος του Ονάνα στο πρώτο γκολ άλλαξε τα πάντα. Η Μπάγερν βρήκε αμέσως και δεύτερο τέρμα, φέρνοντας το ματς εκεί που ήθελε. Η μείωση του σκορ από τον Χόιλουντ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου άφησε υποσχέσεις, αλλά Κέιν και Τελ είχαν τις «απαντήσεις» και παρά τα δύο γκολ του Κασεμίρο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με… άδεια χέρια από την Allianz Arena.

Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ μετέτρεψε από νωρίς τον αγώνα με την PSV Αϊντχόφεν σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν τρία γκολ στα πρώτα 38 λεπτά, για να επικρατήσουν 4-0, σε μια εντυπωσιακή βραδιά για εκείνους.

Συνοπτικά, η πρεμιέρα του Champions League:

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου

1ος όμιλος: Μπάγερν Μοχάνου – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (28′ Σανέ, 32′ Γκνάμπρι, 53′ πεν. Κέιν, 90+2′ Τιλ / 49′ Χόιλουντ, 88′, 90+5′ Κασεμίρο)

1ος όμιλος: Γαλατάσαραϊ – Κοπεγχάγη 2-2 (86′ Μπόι, 88′ Τετέ / 35′ Ελιουνούσι, 58′ Γκονσάλβες)

2ος όμιλος: Άρσεναλ – PSV Αϊντχόφεν 4-0 (8′ Σάκα, 20′ Τροσάρντ, 38′ Ζεσούς, 70′ Έντεγκαρντ)

2ος όμιλος Σεβίλλη – Λανς 1-1 (9′ Οκάμπος / 24′ Φουλζινί)

3ος όμιλος: Μπράγκα – Νάπολι 1-2 (84′ Μπρούμα / 45+1′ Ντι Λορέντσο, 88′ αυτ. Νιακατέ)

3ος όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης – Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90+4′ Μπέλιγχαμ)

4ος όμιλος: Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ίντερ 1-1 (4′ Μέντες / 87′ Μαρτίνες)

4ος όμιλος: Μπενφίκα – Σάλτσμπουργκ 0-2 (15′ πεν. Σίμιτς, 51′ Γκλουχ)

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου

5ος όμιλος: Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (90+5′ Προβεντέλ, 29′ Μπάριος)

5ος όμιλος: Φέγενορντ – Σέλτικ 2-0 (45+2′ Στενγκς, 76′ Τζαχανμπάκς)

6ος όμιλος: Μίλαν – Νιουκάστλ 0-0

6ος όμιλος: Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0 (49′ πέν. Εμπαπέ, 58′ Χακίμι)

7ος όμιλος: Γιουνγκ Μπόις – Λειψία 1-3 (33′ Ελία – 3′ Σίμακαν, 73′ Σλάγκερ, 92′ Σέσκο)

7ος όμιλος: Μάντσεστερ Σίτι – Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47′, 60′ Άλβαρες, 73′ Ρόντρι – 45′ Μπουκαρί)

8ος όμιλος: Μπαρτσελόνα – Αντβέρπ 5-0 (11′, 66′ Ζοάο Φέλιξ, 19′ Λεβαντόφσκι, 22′ αυτ. Μπατάιγ, 54′ Γκάβι)

8ος όμιλος: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Πόρτο 1-3 (13′ Κέσλι – 8′, 15′ Γκαλένο, 29′ Ταρεμί)