ΑθλητικάΕνημέρωση

ΠΑΟΚ-Άρης 1-0: Ο αρχηγός Ίνγκασον έβαλε υπογραφή νίκης

ΠΑΟΚΆρης: Ο Ίνγκασον με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σφράγισε τη νίκη του «Δικεφάλου» στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 1-0.

Στα ντέρμπι ΠΑΟΚ-Άρης το πάθος ξεχειλίζει. Η ποιότητα περνάει συχνά στην άκρη. Οι λεπτομέρειες που μπορεί να μοιάζουν ασήμαντες, μπορούν να καθορίσουν τον νικητή. Καθοριστικοί, όμως, είναι και οι ηγέτες. Ο Άρης διαθέτει έναν. Τον Κουέστα. Απέκρουσε πέναλτι του Σβαμπ, όπως είχε κάνει στον πρώτο γύρο ο Κοτάρσκι με τον Γκρέι. Μέχρι το 45′ ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν ανίκητος, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε και δοκάρι μετά το χαμένο πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ με τη σειρά του διαθέτει έναν Βίκινγκ. Ο αρχηγός Ίνγκασον, λοιπόν, είδε τον Κουέστα 45 λεπτά να είναι κέρβερος και στο 45’+1′ από κεφαλιά πάσα του Κουλιεράκη τον νίκησε για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ ήταν συγκεντρωμένος στο δεύτερο μέρος, ο Άρης παρά το γεγονός ότι ισορρόπησε δεν έκανε ούτε μία φάση και έτσι το σκορ έμεινε έως το τέλος και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις βαθμούς από τη δεύτερη θέση.