ΑθλητικάΕνημέρωση

Προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς – Ποιος θα είναι ο αντίπαλός του

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Σεμπάστιαν Όφνερ και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Κάρλος Αλκαράθ, νούμερο ένα στον κόσμο.

Η νίκη του επί του Αυστριακού Σεμπάστιαν Όφνερ ήταν εύκολη με 3-0 σετ (7-5, 6-3, 6-0).

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 48 λεπτά για να περάσει το εμπόδιο του Όφνερ, με το γαλλικό κοινό να κάνει το γνωστό μεξικάνικο κύμα στο 3ο σετ όταν το σκορ ήταν 5-0. Έτσι έκανε άλλο ένα βήμα προς τον μεγάλο στόχο του, που δεν είναι άλλο από την κατάκτηση του πρώτου του τίτλου σε Γκραν Σλαμ.