ΑθλητικάΕνημέρωση

Σάκκαρη – Nτόχα: Προκρίθηκε στο 500άρι τουρνουά – Νίκησε με 2-1 σετ την Κινέζα αντίπαλό της

Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 2-1 σετ την Κινέζα, Κινγουέν Ζενγκ (νο24 στον κόσμο) σε αγώνα δύο ωρών και προκρίθηκε στις «16» της διοργάνωσης, σε αντίθεση με την 24χρονη αντίπαλό της, την οποία νίκησε για δεύτερη φορά στο μεταξύ τους h2h, μετά την επικράτησή της με 2-0 στο Australian Open 2022.

Αυτή την φορά η Μαρία Σάκκαρη δεν την… πάτησε όπως το περασμένο Σάββατο στον ημιτελικό του Λιντς. Τότε που ενώ προηγήθηκε με 1-0 της Πέτρα Μάρτιτς, τελικά ηττήθηκε με 2-1 κι έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο WTA στην καριέρα της.